Neomluvená absence v práci

Kompletní sortiment ochranných a pracovních pomůcek

Utility Diadora
Přihlásit do velkoobchodu | Registrace | Pevi s.r.o. DOMŮ | Kontakt emailem KONTAKT
Pevi s.r.o.

Co je neomluvená absence? Neomluvenou absencí rozumíme situaci, kdy zaměstnanec ve sjednané pracovní době neplní své pracovní povinnosti, protože není přítomen na svém pracovišti a svou nepřítomnost nedoložil potvrzením o pracovní neschopnosti. Neomluvená absence se nejčastěji trestá krácením dovolené.

 

Krácení dovolené

Zaměstnavatel může dle zákona krátit pracovníkovi dovolenou o 1, maximálně o 3 dny. Neomluvená absence částí jednotlivých směn se přitom mohou (ale nemusí) v průběhu kalendářního roku sčítat - záleží na zaměstnavateli. Pokud zaměstnanec zamešká celou směnu, dvakrát polovinu směny či podobnou kombinaci absencí, která minimálně dosahuje celou jednu směnu, zaměstnavatel má právo mu dovolenou krátit. Pokud zaměstnanec nezameškal ani jednu celou směnu, krátit mu dovolenou nemůže.

 

Kdo o trestu rozhoduje?

Otázku, zda se jedná o neomluvenou absenci řeší zaměstnavatel společně s odborovou organizací, pokud u zaměstnavatele nějaká působí. Neomluvená absenceNepřítomnost nestačí jen projednat, musí být dosaženo souhlasného rozhodnutí odborů se zaměstnavatelem. Neomluvenou absencí je tedy pouze takové zameškání práce, které zaměstnavatel zhodnotil jako neomluvené a s jeho stanoviskem souhlasí i odbory. O tom, jaký rozsah bude mít krácení v případě jedné zmeškané směny rozhoduje zaměstnavatel sám. Je tedy jen na něm, zda to bude o 1 nebo třeba 3 dny dovolené.

 

Další postihy neomluvené absence v práci

Další sankcí může být nevyplacení náhrady mzdy. Ta mu nepřísluší, pokud bez omluvy zamešká převážnou část směny v kalendářním měsíci, kdy mu bylo poskytnuto pracovní volno. Nepřísluší mu ani v případě, že se po skončení pracovního volna bez vážného důvodu včas nevrátí do práce. Jiným postihem pro takového zaměstnance může být nevyplacení mzdy (platu) nebo případné rozvázání pracovního poměru. Ta se hodnotí podle závažnosti porušení právních předpisů, které se vztahují k práci, jež zaměstnanec vykonává.

 

Byli jste někdy nuceni řešit neomluvenou absenci svých zaměstnanců? A jakým způsobem jste ho postihovali?

 

 

Služby pro Vás

VYHLEDAT V PRODUKTECH
ODKAZY

Stáhněte si katalog

Servis pracovních oděvů, pracovní pomůcky, čistící zóny

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRACOVNÍ POMŮCKY
Návlek na boty Tyvek
Návlek na obuv z materiálu Tyvek, vysoký.  
Tričko s krátkým rukávem Albi
Tričko s krátkým rukávem, 100% bavlna, 170 g/m2.Velikosti: S,M,L,XL,XXL,XXXL.  
VYBRANÉ PRACOVNÍ POMŮCKY
FUSCUS
Rukavice bez prstů z jemné kozinky v dlani s gelovou vložkou, Lycry a neoprenu na hřbetu, a se stahovací manžetou na...  
MANLY
Jednorázová hygienická rouška zabraňující kontaminaci výrobků.  
PEVI, s.r.o., Dvorská 1005, Lanškroun, www.pevi.cz | pevi@pevi.cz
Vytvořila společnost Best One Service s.r.o.