Postup při vznícení oděvu ve třech krocích

Věděli byste, jak se zachovat, když začnete vy nebo někdo jiný hořet? Včasná pomoc a pohotové reakce dokážou předejít závažným popáleninám a zdravotním následkům.

Věděli byste, jak se zachovat, když začnete vy nebo někdo jiný hořet? Včasná pomoc a pohotové reakce dokážou předejít závažným popáleninám a následkům.

 

Ať už je příčina ohně jakákoliv, pokud na vás začne hořet civilní nebo pracovní oděv, a vy nemáte nikde poblíž přístup k vodě, zapamatujte si postup založený na těchto třech krocích:

 

Krok první: Zastavit se

Nikam neutíkejte. Rychlými pohyby, chůzí a během podporujete oheň v hoření a jeho rozšíření. Pokud hoří někdo jiný, pokuste se ho zastavit, třeba i násilím. Přinuťte jej, aby si lehl a snažte se uhasit hořící oděv.

 

Krok druhý: Lehnout si

Ať už jste kdekoliv – venku či uvnitř – neprodleně si lehněte na zem. Chraňte si přitom obličej dlaněmi. Pokud by hořely rukávy vašeho oblečení, dlaně k hlavě v žádném případě nepřikládejte.

 

Krok třetí: Kutálet se

Vleže se snažte kutálet a válet ze strany na stranu, dokud plameny neuhasíte. Válením totiž zamezíte přístupu kyslíku, který oheň živí a udusíte jej tak. Pokud máte v dosahu deku nebo jinou textilii, je možné k hašení hořícího oděvu použít ji. Neměla by však být vyrobena z umělých vláken.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.