Bezpečnost práce - osobní ochranné pracovní prostředky

Na každém pracovišti by se měla dodržovat bezpečnost práce. Každý zaměstnavatel pak musí dle zákoníku práce poskytnout potřebné osobní ochranné pracovní prostředky.

ooppAby byla práce bezpečná

Bezpečnost práce můžeme definovat jako soubor pravidel, která by se měla dodržovat na pracovišti, aby se zabránilo jakémukoliv úrazu zaměstnance či lidí v okolí pracoviště. Aby byla práce bezpečná, musí se také dbát na výbavu zaměstnance. Jsou totiž povolání, kde je možné přijít bez speciálních pracovních prostředků snadno k úrazu. Prostředky, které mají zaměstnanci zaručit bezpečný výkon práce, se nazývají osobní ochranné pracovní prostředky.

Osobní ochranné pracovní prostředky

Každý zaměstnavatel, který je zodpovědný za výkon potencionálně nebezpečné práce, je povinen zajistit zaměstnancům vhodné osobní ochranné pracovní prostředky. Tak to nařizuje zákoník práce č. 21/2003 Sb. Všechny osobní ochranné pracovní prostředky musí jednak zajišťovat bezpečnost zaměstnanci, ale musí také zároveň brát ohled na jeho osobní požadavky. Když například zaměstnavatel vyžaduje používání ochranných brýlí a zaměstnanec nosí dioptrické brýle, musí se najít řešení, které bude zaměstnanci vyhovovat. Buď bude používat ochranné brýle, které lze nasadit na dioptrické, nebo použije speciální dioptrické brýle, nebo mu zaměstnavatel pořídí ochranný štít apod.

ooppPoužívejte povinné osobní ochranné pracovní prostředky

Podle zákoníku práce je pak zaměstnavatel povinen nejen osobní ochranné pracovní prostředky zabezpečit, ale také seznámit pracovníky se způsobem používání těchto osobních ochranných pracovních prostředků a kontrolovat jejich používání. Zaměstnanec je zase povinen přidělené osobní ochranné pracovní prostředky používat. Když pak dojde k úrazu a zjistí se, že zaměstnanec neměl osobní ochranné pracovní prostředky, které mu zaměstnavatel nařídil nosit, je vina na straně zaměstnance. Dané zranění přitom nemusí s použitím osobních ochranných pracovních prostředků vůbec souviset.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.