Co dělat při požáru auta?

Kompletní sortiment ochranných a pracovních pomůcek

Utility Diadora
Přihlásit do velkoobchodu | Registrace | Pevi s.r.o. DOMŮ | Kontakt emailem KONTAKT
Pevi s.r.o.

Ročně hoří v Česku stovky automobilů. Nejčastější příčinou jsou technické závady automobilu nebo dopravní nehoda. Jak se zachovat, když se z vašeho auta začne kouřit?

 

Kouř nemusí být nutně známkou požáru auta

Když se z vašeho vozidla začne kouřit, nemusí jít hned nutně o požáru. Můžete se totiž setkat s tím, že například při dopravní nehodě uvidíte pod kapotou vycházet bílý dým, který je vodní párou tvořenou z unikající vody z chladiče.

 

Vždy je tedy potřeba, abyste zvážili danou situaci a své možnosti, a podle toho pak konali, poskytli pomoc a zavolali záchrannou službu.

 

Co dělat, když máte podezření na požár svého auta?

Při jakémkoliv podezření na to, že vaše auto hoří, urychleně na vhodném místě zastavte a vypněte motor a zapalování.

Vystupte z auta a vizuálně rychle zkontrolujte auto i jeho náklad pro lokalizaci zdroje požáru.

Pokud vůz skutečně hoří (nebo začíná hořet), jako první vysaďte všechny pasažéry. Jedovaté zplodiny a požár by je totiž již během pár vteřin mohly zásadně ohrožovat na životě. Zajistěte, aby pasažéři auta byli dostatečně daleko od vozu, mimo silnici.

Pokud má vaše auto dobře přístupný odpojovač baterie, vypněte jej. Častou příčinou požáru auta totiž bývá zkrat elektroinstalace.

Pokud máte dojem, že je uhašení ohně nad vaše síly, neprodleně volejte hasiče (150 nebo 112).

K hašení požáru použijte hasicí přístroj. Počínejte si ale maximálně opatrně. Pokud ho v autě nemáte a požár je na svém začátku, pokuste se ho udusit dekou, kabátem, nebo čímkoliv, co zamezí přístupu vzduchu. Přísunu vzduchu, který oheň živí, zamezíte také zavřením všech dveří a oken.

Pokud hoří v motorovém prostoru vozidla a máte po ruce hasicí přístroj, kapotu zlehka pootevřete a pokuste se požár zdolat. Neotvírejte však kapotu naplno! Mohlo by totiž dojít k tzv. komínovému efektu. Oheň haste pouze mezerou při mírném otevření kapoty.

Pokud je požár nad vaše síly, budete se muset smířit s tím, že auto ani náklad uvnitř nezachráníte. Přesuňte se do bezpečné vzdálenosti od auta a počkejte na příjezd hasící jednotky.

 

Služby pro Vás

VYHLEDAT V PRODUKTECH
ODKAZY

Stáhněte si katalog

Servis pracovních oděvů, pracovní pomůcky, čistící zóny

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRACOVNÍ POMŮCKY
Návlek na boty Tyvek
Návlek na obuv z materiálu Tyvek, vysoký.  
Tričko s krátkým rukávem Albi
Tričko s krátkým rukávem, 100% bavlna, 170 g/m2.Velikosti: S,M,L,XL,XXL,XXXL.  
PEVI, s.r.o., Dvorská 1005, Lanškroun, www.pevi.cz | pevi@pevi.cz
Vytvořila společnost Best One Service s.r.o.