Mohou mít vysoké teploty vliv na vývoj ekonomiky?

Vedro, že se ani nedá normálně pracovat? Má teplota skutečně vliv na pracovní výkon a je možné, že ovlivňuje celou ekonomiku?

Vedro, že se ani nedá normálně pracovat? Má teplota skutečně vliv na pracovní výkon a je možné, že má dopad i na celou ekonomiku?

S globálním oteplováním bychom si podle vědců měli začít zvykat na vyšší teploty v létě - a tím pádem i v práci. Horší soustředění a ztížené pracovní podmínky v období veder nejsou jen výmluvy. Náš pracovní výkon se s vysokými teplotami skutečně snižuje.

 

Snižují vysoké teploty i výkon ekonomiky?

Co víc, vědci mají za to, že vysoké teploty nemají neblahý vliv pouze na jednotlivce, ale i celou ekonomiku a její vývoj. Tématem se zabývali ekonomové ze Stanfordské a Kalifornské univerzity. V rámci výzkumu hodnotili ekonomické údaje 166 zemí světa v období mezi lety 1960 a 2010. Analýzou vývoje ekonomiky v chladných a teplých částech roku například jednoznačně potvrdili, že s rostoucí teplotou lineárně klesá produktivita práce a tím pádem i ekonomický výkon. Jaké teploty jsou ale pro ekonomiku ideální? Z výsledků vyplývá, že ideální je teplota kolem 13 stupňů. Okolo této průměrné teploty se pohybují silné ekonomiky světa (USA, Čína, Německo,…).

 

Jak vysoké teploty mohou ovlivňovat ekonomiku?

Důvodů, proč jsou země v tropech méně ekonomicky zdatné, je řada. Ať už jde například o vysoké náklady na energie (klimatizace), zdravotní potíže způsobené vedrem nebo vyšší náklonnost ke konfliktům. Tak jako tak, z čísel studie vyplývá, že pokud se klima bude i nadále oteplovat, bude se horšit i světové hospodářství.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.