Jak si poradit se skvrnami od potu na bílém pracovním oblečení?

Pot dokáže pracovní oděv pořádně zničit. Základním pravidlem je dostat ho co nejdříve z oděvu pryč, aby na textilie nestihl působit. Jak ošetřit bílé pracovní oblečení?

Jak rychle zamezit působení potu na bílý pracovní oděv, když nemáte po ruce pračku nebo nemáte čas prát? Pracovní oblečení stačí namočit do vlažné vody s mýdlem nebo trochou tekutého pracího prášku.

 

Metody na odstranění skvrn od potu na bílém pracovním oblečení

Některé metody na odstranění skvrn mohou poškodit barevnost oděvu, proto je používejte jen na bílý pracovní oděv. Na bílé pracovní oblečení se však skvěle hodí tyto triky:

  • Klasický prášek na prádlo – z prášku a trochy vody vytvořte kašičku, kterou vetřete do látky v místě skvrny. Poté několik hodin nechte odmočit ve vlažné vodě.
  • Jádrové mýdlo – na skvrny odpradávna platilo jádrové prací mýdlo nebo mýdlo žlučové.
  • Sůl – směsí z hrsti soli v 1 l vody namočte ušpiněný oděv před běžným praním.
  • Kyselina citronová – na skvrny od potu platí také lázeň z 10 g kyseliny citronové a 1 litru horké vody. Bílé oblečení v lázni alespoň hodinu dejte odmočit a poté vyperte. Kyselina lze nahradit šťávou z citronu.
  • Ocet – Octovou směs (asi tři lžíce octu na 1 l vody) naneste na bílé prádlo a po pár hodinách odmočení vyperte. Ocet se hodí i k odstranění nepříjemných pachů z oděvů.
  • Jedlá soda – sodu nanášejte na namočené skvrny od potu a nechte působit přes noc.
  • Čpavek – roztok z deseti dílů vody a jednoho dílu čpavku nechte krátce působit na skvrnách a poté vyperete v ruce s mýdlem nebo práškem.
  • Chlor – chlor skvrny od potu také vybělí, dejte však pozor u umělých vláken, která může poškodit.
  • Líh – skvrny od potu na bílém pracovním oblečení potřete zhruba desetiprocentním lihovým roztokem a nechte chvíli působit. Poté opláchněte.

 

Pokud si na čištění oděvu netroufáte, nebo si nejste jistí, svěřte tuto práci odborníkům. 

O tom, jak si poradit se skvrnami u barevného pracovního oblečení, se můžete dočíst v našem příštím článku: Co se skvrnami od potu na barevných pracovních oděvech?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.