Základní požadavky na umývárny v provozu

Kompletní sortiment ochranných a pracovních pomůcek

Utility Diadora
Přihlásit do velkoobchodu | Registrace | Pevi s.r.o. DOMŮ | Kontakt emailem KONTAKT
Pevi s.r.o.

Základními požadavky na umývárny shrnuje norma ČSN 73 4108. Co byste měli vědět?

 

Základní požadavky na umývárny dle normy ČSN 73 4108

Umývárny musí být oddělené pro muže a ženy. Na pracovištích do 5 zaměstnanců je stačí oddělit alespoň časově. Pokud ve stavbách pro výkon práce a výrobních průmyslových budovách není vzhledem k povaze práce nezbytná celková očista těla, musíte pro zaměstnance zajistit umývárnu pro částečnou očistu nebo dostatečný počet umyvadel s tekoucí teplou vodou. Akceptovat přitom musíte požadavky na bezbariérové užívání (např. umyvadlo musí být opatřeno stojánkovou výtokovou baterií s pákovým ovládáním, musí umožnit podjezd osoby na vozíku a jeho horní hrana musí být 800 mm nad podlahou – vedle musí být alespoň jedno svislé madlo délky nejméně 500 mm).

 

Co se týče velikosti umýváren, jejich uspořádání a vybavení se určuje podle počtu osob a rozsahu tělesné očisty. V umývárně musí být madlo, dávkovač a také možnost osušení rukou ručníky na jedno použití nebo sušičem na ruce.

 

Umývárny pro částečnou očistu

U umýváren pro částečnou očistu norma stanoví např. požadavky na výšku hrany umyvadla od podlahy (pro dospělé: počátek 750 mm nahrazen 800 mm; pro ostatní: stará verze normy zůstává zachovaná; ve stavbách občanského vybavení (kde se předpokládá užívání rodinami s dětmi) má být jedno umyvadlo s výškou horní hrany 500 mm od podlahy).

 

Mycí žlaby a fontány

U umývacích žlabů a umývacích fontán musí na jedno místo připadat nejméně 600 mm, výška horní hrany je identická s výškou uváděnou u umyvadel. Beze změny oproti předchozím verzím normy zůstává výška vaničky pro mytí nohou (300 – 400 mm od podlahy), osová vzdálenost byla zvýšena o 100 mm (nyní je tedy nejméně 900 mm).

 

Umývárny pro celkovou očistu

Umývárny pro celkovou očistu se vybavují sprchami, sprchovými vaničkami, umyvadly, vaničkami na mytí nohou (výjimečně vanami), musí mít přístup ze šatny a umožňovat odkládání mycích potřeb, ručníků a prádla. Jednotlivé sprchy musí mít rozměr 900 × 900 mm, u sprchových boxů 800 × 800 mm a vstup 600 mm.

 

Norma dále upravuje problematiku bezbariérových sprchových koutů, kabinových sprch, hromadných sprch nebo bezbariérové vany. Podrobnosti najdete přímo v normě ČSN 73 4108.

Služby pro Vás

VYHLEDAT V PRODUKTECH
ODKAZY

Stáhněte si katalog

Servis pracovních oděvů, pracovní pomůcky, čistící zóny

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRACOVNÍ POMŮCKY
Návlek na boty Tyvek
Návlek na obuv z materiálu Tyvek, vysoký.  
Tričko s krátkým rukávem Albi
Tričko s krátkým rukávem, 100% bavlna, 170 g/m2.Velikosti: S,M,L,XL,XXL,XXXL.  
PEVI, s.r.o., Dvorská 1005, Lanškroun, www.pevi.cz | pevi@pevi.cz
Vytvořila společnost Best One Service s.r.o.