Vstupní lékařské prohlídky v roce 2018

Kompletní sortiment ochranných a pracovních pomůcek

Utility Diadora
Přihlásit do velkoobchodu | Registrace | Pevi s.r.o. DOMŮ | Kontakt emailem KONTAKT
Pevi s.r.o.

Kdy musí být provedena vstupní lékařská prohlídka? Je povinná? A je možné ji provést v den nástupu zaměstnance do práce?

 

Kdo musí na vstupní lékařskou prohlídku?

Na vstupní lékařskou prohlídku musí před nástupem do zaměstnání všichni. Výdaje za prohlídku hradí zaměstnavatel, ať už jde o smluvního lékaře (na základě smlouvy se zaměstnavatelem) nebo lékaře uchazeče o zaměstnání (prohlídka u něj je možná pouze v případě pracovních pozic zařazených dle ohrožení zdraví do kategorie 1).

 

Zaměstnavatel musí zajistit, aby vstupní lékařská prohlídka proběhla vždy před vznikem pracovního poměru. U DPP a DPČ mimo pracovní poměr, pouze pokud se jedná o rizikovou práci nebo je součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny prováděcím právním předpisem dle § 60 zákona o specifických zdravotních službách, případně jiným. Zaměstnavatel smí vstupní prohlídku vyžadovat, i když se nejedná o rizikovou práci, pokud má pochybnosti o zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o práci.

 

Pracovní poměr vzniká dnem sjednaným jako den nástupu do práce, a to i v případě, že zaměstnanec tento den do práce nenastoupí. Prohlídka musí být provedena vždy před vznikem pracovního poměru (novinka od roku 2017). Pokud se uchazeč o zaměstnání nepodrobí vstupní lékařské prohlídce, je považovaný za zdravotně nezpůsobilého a práce mu nesmí být přidělena.

 

Vstupní prohlídka v den nástupu do práce?

Ne! Absolvování prohlídky teprve v den, kdy zaměstnanec nastoupí do práce, je porušením zákona o specifických zdravotních službách. Prohlídku je nutné provést vždy přede dnem nástupu do zaměstnání. Navíc lékařský posudek nenabývá účinnosti až dnem jeho předání, po uplynutí lhůty pro podání návrhu na přezkoumání (10 pracovních dní). Této lhůty je možné se vzdát a to tak, že zaměstnanec i zaměstnavatel písemně prohlásí, že se vzdávají práva na přezkoumání lékařského posudku. Toto prohlášení je pak součástí zdravotnické dokumentace. Posudek nabude účinnosti následující pracovní den. Teprve tento den může zaměstnanec nastoupit do práce.

Služby pro Vás

VYHLEDAT V PRODUKTECH
ODKAZY

Stáhněte si katalog

Servis pracovních oděvů, pracovní pomůcky, čistící zóny

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRACOVNÍ POMŮCKY
Návlek na boty Tyvek
Návlek na obuv z materiálu Tyvek, vysoký.  
Tričko s krátkým rukávem Albi
Tričko s krátkým rukávem, 100% bavlna, 170 g/m2.Velikosti: S,M,L,XL,XXL,XXXL.  
VYBRANÉ PRACOVNÍ POMŮCKY
PEVI, s.r.o., Dvorská 1005, Lanškroun, www.pevi.cz | pevi@pevi.cz
Vytvořila společnost Best One Service s.r.o.