Úraz při cestě na oběd v rámci polední pauzy

Kompletní sortiment ochranných a pracovních pomůcek

Utility Diadora
Přihlásit do velkoobchodu | Registrace | Pevi s.r.o. DOMŮ | Kontakt emailem KONTAKT
Pevi s.r.o.

I cestou na oběd se zaměstnanec může zranit. A nemusí to být jeho vinou. Důležité však je, jestli se tak stalo v objektu zaměstnavatele nebo mimo něj.

 

Úraz při cestě na oběd v objektu zaměstnavatele

Ze zákoníku práce vyplývá (Zákon č. 262/2006 Sb.), že pokud zaměstnanec půjde na oběd v objektu zaměstnavatele a cestou se mu stane úraz, bude tento úraz posuzován jako pracovní a v tomto případě je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci škodu nebo nemajetkovou újmu vzniklou pracovním úrazem.

 

Zaměstnavatel se však může zprostit povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu, pokud by prokázal, že zaměstnanec:

  1. svým zaviněním porušil právní nebo ostatní předpisy k zajištění BOZP, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány;
  2. vzniku škody nebo nemajetkové újmě nemohl zabránit v důsledku užití alkoholu nebo návykových látek, a že tyto látky byly příčinou/jednou z příčin škody nebo nemajetkové újmy;
  3. jednal v rozporu s obvyklým způsobem chování tak, že je zřejmé, že ačkoliv neporušil právní nebo ostatní předpisy k zajištění BOZP, jednal lehkomyslně, přestože si musel vzhledem ke své kvalifikaci a zkušenostem být vědom, že si může způsobit újmu na zdraví.

 

Za lehkomyslné jednání není možné považovat běžnou neopatrnost a jednání vyplývající z rizika práce. Pokud tedy zaměstnanec půjde na oběd v objektu zaměstnavatele a např. upadne na schodech, zakopne, atd. a způsobí si úraz, bude takovýto úraz posuzován jako pracovní úraz.

 

Pracovní úraz cestou na oběd mimo objekt zaměstnavatele

Jiná situace nastane, pokud se zaměstnanci stane úraz mimo objekt zaměstnavatele – tzn. pokud půjde/pojede na oběd do restaurace a cestou utrpí úraz (autonehoda, pád, uklouznutí apod.). V tomto případě se nejedná o pracovní úraz a zaměstnavatel nemá povinnost odškodňovat. Zákoník však už bohužel neřeší, zda zaměstnanci mají/nemají možnost se stravovat v místě pracoviště. Nezbývá tedy, než si dávat pozor.

 

Služby pro Vás

VYHLEDAT V PRODUKTECH
ODKAZY

Stáhněte si katalog

Servis pracovních oděvů, pracovní pomůcky, čistící zóny

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRACOVNÍ POMŮCKY
Návlek na boty Tyvek
Návlek na obuv z materiálu Tyvek, vysoký.  
Tričko s krátkým rukávem Albi
Tričko s krátkým rukávem, 100% bavlna, 170 g/m2.Velikosti: S,M,L,XL,XXL,XXXL.  
PEVI, s.r.o., Dvorská 1005, Lanškroun, www.pevi.cz | pevi@pevi.cz
Vytvořila společnost Best One Service s.r.o.