Produktivita práce v Česku a v EU

Kompletní sortiment ochranných a pracovních pomůcek

Utility Diadora
Přihlásit do velkoobchodu | Registrace | Pevi s.r.o. DOMŮ | Kontakt emailem KONTAKT
Pevi s.r.o.

Pokud bychom chtěli hodnotit vyspělost zemí v EU, jedním z hlavních ukazatelů bude produktivita zaměstnanců. Jak jsme na tom my v Česku?

 

Rozdíly v produktivitě práce mezi jednotlivými zeměmi jsou značné. Obecně země ve východní Evropě zaostávají za zeměmi západní Evropy. Ještě větší rozdíly jsou pak napříč jednotlivými evropskými regiony.

 

S produktivitou souvisí i mzdy, v Česku vede Praha

Nejvyšší produktivitu práce mají v Lucembursku, Francii a v Belgii. Výše dosahované produktivity práce má samozřejmě vliv na výši průměrné mzdy v daném regionu. V regionech s nižší produktivitou práce jsou nižší mzdy, protože místní firmy si vyšší mzdy vzhledem k tvrdému konkurenčnímu boji jednoduše nemohou dovolit.

 

Celkem ve 33 regionech Evropské unie (EU) je produktivita práce vyšší než 60 tisíc EUR na jednoho zaměstnance, z toho je sedm regionů v Německu, pět ve Francii, čtyři v Belgii a Itálii. Naproti tomu regiony s produktivitou práce na jednoho zaměstnance do 20 tisíc EUR jsou ve východoevropských státech. Z celkového počtu osmi regionů v Česku (dle evropského rozdělení, které neodpovídá krajům) má sedm regionů nižší produktivitu než daných 20 tisíc EUR. Výjimku tvoří Praha. Obdobné, co u nás, platí pro Maďarsko, kde šest ze sedmi regionů této produktivity práce nedosahuje.

 

V Česku v produktivitě vede Praha

Nejvyšší produktivita práce zaměstnanců v Česku je s velkým náskokem v Praze. Nejnižší pak na střední Moravě. Naprosto stejná je potom i situace s výší průměrné mzdy. Vysoce produktivní je automobilový, strojírenský a chemický průmysl. Naopak je tomu u firem z potravinářského a papírenského průmyslu. Vyšší produktivitu práce mají společnosti v zahraničním vlastnictví a firmy, které se orientují na vývoz do zahraničí.

 

Není náhoda, že v Praze je i nejnižší nemocnost zaměstnanců. Maximální výše nemocenské je limitována, a zvláště první tři dny pracovní neschopnosti není nemocenská příliš vysoká. Proto chodí pracující s vyššími příjmy raději do práce i při lehké nemoci. Naopak pracující s nižšími výdělky jsou na nemocenské podstatně déle. Nejméně jsou tak nemocní pracující v Praze a Středočeském kraji (jde současně o oblasti s nejvyššími průměrnými mzdami v ČR), nejvíce jsou naopak nemocní pracující v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji (oblasti s nejnižšími průměrnými mzdami v ČR). Pracovní neschopnost v jednotlivých krajích průměrně osciluje kolem následujících hodnot: Praha (4,5 %), Středočeský (5,5 %), Olomoucký (6,5 %), Moravskoslezský (6,8 %), Zlínský (6,9 %).

Služby pro Vás

VYHLEDAT V PRODUKTECH
ODKAZY

Stáhněte si katalog

Servis pracovních oděvů, pracovní pomůcky, čistící zóny

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRACOVNÍ POMŮCKY
Návlek na boty Tyvek
Návlek na obuv z materiálu Tyvek, vysoký.  
Tričko s krátkým rukávem Albi
Tričko s krátkým rukávem, 100% bavlna, 170 g/m2.Velikosti: S,M,L,XL,XXL,XXXL.  
VYBRANÉ PRACOVNÍ POMŮCKY
RONDON
Kuchařský kabát.  
PEVI, s.r.o., Dvorská 1005, Lanškroun, www.pevi.cz | pevi@pevi.cz
Vytvořila společnost Best One Service s.r.o.