Kdy musím zaměstnancům zajistit šatnu a umývárnu?

Kompletní sortiment ochranných a pracovních pomůcek

Utility Diadora
Přihlásit do velkoobchodu | Registrace | Pevi s.r.o. DOMŮ | Kontakt emailem KONTAKT
Pevi s.r.o.

V jakých případech jste jako zaměstnavatelé povinni zaměstnancům zajistit šatnu? Kdy stačí jen místo k odkládání oděvů? A kdy musíte zřídit umývárnu?

 

Nařízení vlády č. 32/2016 Sb., které definuje podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ukládá zaměstnavatelům povinnost vybavit pracoviště sanitárními zařízeními (šatnami, umývárnami, záchody a sprchami) a pomocnými zařízeními (zařízení k mytí pracovní obuvi, zařízení na sušení pracovních oděvů, ohřívárny, odpočinkové místnosti, prostor pro poskytování první pomoci a prostory pro skladování úklidových prostředků). Rozsah, v jakém tyto prostředky musíte zajistit, upravují přílohy tohoto nařízení.

 

Kdy musím zajistit zaměstnancům šatnu?

Šatny musí být ze zákona zřízeny pro zaměstnance, kteří musí nosit pracovní nebo ochranný oděv a nemohou se z nějakého důvodu (hygienické, epidemiologické nebo etické důvody) převlékat v jiném prostoru. Šatny musí být oddělené podle pohlaví a měly by se nacházet ve snadno přístupných prostorách, které jsou stavebně odděleny od umýváren a pracovišť.

 

Pro zaměstnance, kteří si při práci silně znečistí obuv, se umisťuje před vstupem do šatny vhodné zařízení k jejímu mytí a očištění.

Šatny musí být také vybaveny uzamykatelnými skříňkami tak, aby bylo každému zaměstnanci umožněno bezpečné ukládání oděvu a dále musí být vybaveny lavicemi nebo sedacím nábytkem. Je-li to nutné, musí být zajištěno oddělené ukládání pracovního, jakož i ochranného a civilního oděvu.

 

Na pracovištích, kde zaměstnanci nemusí používat speciální pracovní a ochranné oděvy/obuv musí být vyčleněn prostor pro jejich ukládání.


Kdy musím zaměstnancům zajistit umývárnu?

Umývárny a sprchy musí být podle nařízení v samostatných místnostech, a pokud je to možné, navazují přímo dveřmi na šatny.

 

Pokud povaha práce nevyžaduje zřízení společných umýváren, musí být pro zaměstnance zajištěna umyvadla v blízkosti pracovišť s tekoucí pitnou vodou. 

Služby pro Vás

VYHLEDAT V PRODUKTECH
ODKAZY

Stáhněte si katalog

Servis pracovních oděvů, pracovní pomůcky, čistící zóny

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRACOVNÍ POMŮCKY
Návlek na boty Tyvek
Návlek na obuv z materiálu Tyvek, vysoký.  
Tričko s krátkým rukávem Albi
Tričko s krátkým rukávem, 100% bavlna, 170 g/m2.Velikosti: S,M,L,XL,XXL,XXXL.  
PEVI, s.r.o., Dvorská 1005, Lanškroun, www.pevi.cz | pevi@pevi.cz
Vytvořila společnost Best One Service s.r.o.