Elektromobilita v Česku - jak si vedeme?

Kompletní sortiment ochranných a pracovních pomůcek

Utility Diadora
Přihlásit do velkoobchodu | Registrace | Pevi s.r.o. DOMŮ | Kontakt emailem KONTAKT
Pevi s.r.o.

V roce 2025 bude v Česku sto tisíc elektromobilů. Je to reálné číslo? Prodeji by měly pomoci státní dotace na jejich pořízení.

 

Elektroautomobily na českých silnicích

V letošním roce (2018) bylo v Česku zaregistrovaných 1500 automobilů s elektrickým pohonem. Jejich počet by se měl do roku 2020 zvýšit téměř čtyřnásobně, a to na cca 5 tisíc. Uvádí to ve svých statistikách Ministerstvo průmyslu a obchodu (dále MPO). Počet hybridních aut by se potom na našich cestách měl zdvojnásobit, na 12 tisíc kusů. V roce 2025 by to pak mohlo být až sto tisíc elektromobilů.

 

Elektroauta si podle MPO z 95 % pořizují firmy. Tento trend kopíruje i státní podpora na podporu pořízení těchto aut. Ministerstvo dosud vypsalo tři dotační výzvy, z nichž bylo možné pořizovat elektromobily. Do výzvy se přitom přihlásilo celkem 290 projektů na nákup 680 vozů s elektropohonem. Do konce roku 2018 se chystá výzva čtvrtá.

 

Dotace z operačních programů by však nyní měla směřovat nejen na pořízení aut, ale hlavně na budování infrastruktury dobíjecích stanic, které v Česku zoufale nedostačují. Je to i jeden z hlavních důvodů, proč o auta s elektropohonem není zájem. Nyní je jich kolem 300, což je oproti klasickým benzínkám, kterých je na 4 tisíce, opravdu málo. Do roku 2020 by však u nás mělo být 1300 elektronabíječek, z toho pětistovka z nich by měly být rychlodobíjecí stanice.

 

V celé Evropě by podle odhadů Evropské komise mělo v roce 2020 jezdit 3,3 milionu elektromobilů, z toho okolo jednoho milionu v Německu. Nyní po Evropě jezdí cca 530 000 elektroaut.

 

Elektromobily v současnosti nabízí většina automobilových značek. Zlom by měl nastat právě okolo roku 2020, kdy automobilky slibují přijít na trh s desítkami nových elektrických modelů, aby naplnily přísné limity pro emise CO2.

 

Elektroauta, jejich výhody a nevýhody

Většímu rozvoji elektromobility zatím brání hlavně vyšší cena aut. Výhody elektrických aut spočívají nejen v levném provozu, ale také v nízkých nárocích na průběžný servis. Stát plánuje i několik dalších bonusů pro řidiče, jako bezplatné dálnice, vyjímku z placení silniční daně nebo výhodnějšího parkování. Zatím tvoří elektromobily v celosvětovém měřítku pouhou desetinu procenta automobilů. Zájem o ně a jejich podíl na trhu však raketově roste. V Norsku činí podíl elektromobilů na prodaných autech rekordních 23 %, v Nizozemsku téměř 10 %. Z dnešních 1,26 milionu elektromobilů ve světě jich téměř polovina přibyla jen v roce 2015.

Služby pro Vás

VYHLEDAT V PRODUKTECH
ODKAZY

Stáhněte si katalog

Servis pracovních oděvů, pracovní pomůcky, čistící zóny

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRACOVNÍ POMŮCKY
Návlek na boty Tyvek
Návlek na obuv z materiálu Tyvek, vysoký.  
Tričko s krátkým rukávem Albi
Tričko s krátkým rukávem, 100% bavlna, 170 g/m2.Velikosti: S,M,L,XL,XXL,XXXL.  
VYBRANÉ PRACOVNÍ POMŮCKY
PEVI, s.r.o., Dvorská 1005, Lanškroun, www.pevi.cz | pevi@pevi.cz
Vytvořila společnost Best One Service s.r.o.