Co dělat v případě vykradení pracovního auta?

Kompletní sortiment ochranných a pracovních pomůcek

Utility Diadora
Přihlásit do velkoobchodu | Registrace | Pevi s.r.o. DOMŮ | Kontakt emailem KONTAKT
Pevi s.r.o.

Běžným zaměstnaneckým benefitem je užívání firemních vozidel k pracovním účelům. I v tomto případě je nutné dodržovat zásady BOZP a interní předpisy firmy. Co se stane, když služební vozidlo někdo vykrade?

 

Zaměstnavatel a jeho povinnosti v případě užívání služebních aut

Jednou z hlavních povinností zaměstnavatele, předtím než zaměstnanci půjčí auto, je zajistit pracovníkovi školení řidičů (zákoník práce, zákon č. 262/2006 Sb., § 103). Dále by měl vypracovat tzv. místní provozní bezpečnostní předpis (NV č. 168/2002 Sb., § 3). Zaměstnavatel si v tomto dokumentu může mimo jiné se zaměstnancem dohodnout i určité podmínky týkající se ponechávání pracovních věcí a osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) v parkovaném vozidle.

 

Například každý zaměstnanec parkující služební vozidlo, musí dodržet tato pravidla:

  • zaparkovat způsobem, který neohrožuje firemní ani ostatní vozidla na parkovaném místě;
  • ze zaparkovaného vozidla přemístit všechny osobní věci, pracovní materiály, OOPP a další pracovní pomůcky - buď přímo do prostorů společnosti, nebo do míst vylučujících jejich znehodnocení či krádež;
  • v zaparkovaném vozidle neponechávat dokumenty (knihu jízd, malý technický průkaz, vlastní řidičský průkaz, apod.) - tyto uložit na místě vylučujícím jejich znehodnocení či krádež;
  • v zaparkovaném vozidle NIC nenechávat ležet na viditelných místech;
  • zaparkované vozidlo uzamknout, popř. jinak zabezpečit proti krádeži.

 

Vykradení služebního auta a výše náhrady

Typickým případem porušení pravidel daných zaměstnavatelem a tím i povinností vyplývajících z BOZP je ponechání notebooku, fotoaparátu a telefonu ve vozidle. Pokud je služební vozidlo vykradeno a zloděj z něj tyto věci odcizí, je velmi pravděpodobné, že zaměstnavatel bude chtít po zaměstnanci náhradu škody (§ 255 zákoníku práce). Pokud bylo vozidlo řádně uzamčeno a ukradené věci nebyly ponechány na viditelném místě, může se zaměstnanec bránit. Musí však prokázat, že ztráta vznikla zcela nebo zčásti bez jeho zavinění (zda zloděj vykrade auto, zaměstnanec neovlivní, ale to, zda nechá ve vozidle věci, které v něm nechávat neměl, to ano).

 

Pokud byly věci ve vozidle na viditelném místě, zaměstnanec pravděpodobně neprokáže, že škoda vznikla zcela nebo z části bez jeho zavinění a bude muset zaměstnavateli škodu nahradit. 

 

Kolik může zaměstnavatel po zaměstnanci vyžadovat? 

Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout částku rovnou 4,5násobku průměrného měsíčního výdělku zaměstnance před porušením povinnosti. Toto omezení neplatí, pokud byla škoda způsobena úmyslně nebo po požití alkoholu a jiných návykových látek.

Služby pro Vás

VYHLEDAT V PRODUKTECH
ODKAZY

Stáhněte si katalog

Servis pracovních oděvů, pracovní pomůcky, čistící zóny

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRACOVNÍ POMŮCKY
Návlek na boty Tyvek
Návlek na obuv z materiálu Tyvek, vysoký.  
Tričko s krátkým rukávem Albi
Tričko s krátkým rukávem, 100% bavlna, 170 g/m2.Velikosti: S,M,L,XL,XXL,XXXL.  
VYBRANÉ PRACOVNÍ POMŮCKY
Chena CRV šortky olivová S
Lehké pracovní kalhoty.  
PEVI, s.r.o., Dvorská 1005, Lanškroun, www.pevi.cz | pevi@pevi.cz
Vytvořila společnost Best One Service s.r.o.